Obývák má být oázou klidu, místem k relaxaci i trávení času s rodinou a přáteli. Při jeho zařizování je třeba myslet na potřeby všech, ať už jde o čtení, sledování televize, odpočinek na gauči nebo posezení s návštěvou. Poradíme vám, jak na to.
Samostatný nebo propojený s kuchyní
Trendem poslední doby je propojení obývacího pokoje s kuchyní. Vznikne tím vzdušnější prostor a během přípravy jídla nejste izolovaní od ostatních. Do obývací místnosti však vniká hluk i pachy z vaření přes zapnutou digestoř a nepořádek po vaření nelze nechat za zavřenými dveřmi kuchyně. Je vidět od jídelního stolu i gauče.
Minimalismus versus tradice a útulnost
Zařízení vašeho obývacího pokoje by mělo korespondovat především s vašimi potřebami a vkusem. Prostor můžete střízlivě zařídit ve stylu skandinávského minimalismu, nebo naopak v teplých, příjemných a zabydleně působících prostorách plných dekorací, upomínkových předmětů a vzpomínek. Využít můžete masiv, sektorový nábytek, úložné prostory, obývací stěny i šatní skříně.
Komfort a pohodlí
Klíčovým bodem obývacího pokoje je sedací souprava. Pohovky a křesla vybírejte tak, aby se do prostoru hodily a aby se vám v nich pohodlně sedělo. Měly by nabízet dostatek místa k sezení pro všechny členy rodiny i jejich hosty. Styl má ladit se vzhledem obýváku. Výhodou je místo k ukládání věcí v pohovce s úložným prostorem. Pokud nemáte pokoj pro hosty, zvolte rozkládací sedací soupravu.
Barevné sladění
Barvy v obýváku mají navozovat příjemnou atmosféru. Můžete s nimi také opticky zvětšit nebo zmenšit prostor. Světlejší odstíny se hodí do menších a tmavých prostor, sytější a tmavší barvy lze použít do velkých místností s dostatkem světla. Na útulnosti obývacímu pokoji dodají dekorace a doplňky, jako jsou závěsy, polštářky, lampy, sochy, obrazy či fotografie na stěnách. Vybírejte kvalitní nábytek od ověřených výrobců, který vám bude při správné péči dlouho sloužit.